Сбор ягод в Финляндии: условия труда и права работников

mansikkaСезон збору ягід у Фінляндії починається в липні. Є два способи приїхати до Фінляндії в якості збирача ягід:

Варіант 1. Не більше, ніж на 90 днів. Для цього навіть громадянам країн СНД не потрібен дозвіл на роботу у Фінляндії, а досить Шенгенської візи, що діє на весь період роботи у Фінляндії. У такому випадку іноземні збирачі ягід користуються правом кожної людини вільно збирати лісові дари Фінляндії і продавати їх. Вони не мають статусу найманих працівників або самозайнятих осіб, зарплату не отримують, а зібрані лісові ягоди продають скупникам. Щорічно таким чином до Фінляндії приїжджає близько 4000 збирачів ягід — головним чином, з Тайланда.

Однак тут є багато мінусів: велика небезпека потрапити на недобросовісних скупників ягід і отримати невідповідно маленьку плату за зібраний урожай, потрапити до нечесних посередників, і так далі. Це не вид офіційного працевлаштування, а скоріше лазівка ​​у фінському законодавстві, що дозволяє приїжджим заробити на продажі диких ягід. Часто збирачів ягід експлуатують посередники, які по суті наймають їх на роботу — вимагають певного обсягу зібраного врожаю, роботи в певному темпі — але при цьому збирачі формально не є працівниками, їм не гарантується взагалі ніяка оплата праці, а в очах фінського закону вони просто індивідуальні підприємці, яким «ніхто нічого не винен».

Важливо: йдеться тільки про збір ягід, що ростуть у природі! — Наприклад, чорниці, морошки, журавлини і т.д.

Наприклад, деякі полуничні плантації використовують працю збирачів ягід, купуючи у них ці ягоди за мізерною ціною. Насправді плантація повинна найняти збирачів ягід на роботу і платити їм зарплату, тому що полуниця вирощується спеціально, а не росте в природі.

Варіант 2. Укласти контракт з фінським роботодавцем і працювати збирачем ягід по найму. У такому випадку трудові відносини будуть регулюватися законом і колективним договором. Цей варіант складніше здійснити через необхідність оформляти документи. Зате працівник буде захищений, отримає гарантовану оплату праці, за нього зроблять податкові та соціальні виплати, будуть дотримуватися правил безпеки. Тим більше цілком імовірно, що з часом саме цей варіант стане єдино можливим для іноземних збирачів ягід. На даний момент укладати трудовий контракт необхідно для збору ягід і овочів у теплицях, садах і на плантаціях.

 

Нижче ми розглянемо, які права мають збирачі ягід у Фінляндії, які уклали трудовий договір з роботодавцем і отримують зарплату.

Умови праці та права найманих збирачів ягід у Фінляндії (2015)
Робочі години: робітники-збирачі ягід можуть трудитися не більше 8 годин на день і 40 годин на тиждень.

Понаднормова робота: Оплата понаднормових виробляється з наступного розрахунку:
на 50% вище — за перші два понаднормових години протягом доби
в два рази вище — за решту понаднормові години протягом доби

Якщо збирач ягід працює в неділю, то така робота оплачується у подвійному розмірі. Виняток становлять випадки, коли працівнику платять поштучно (за зібрані ящики ягід). У таких випадках робота оплачується за звичайною ставкою.

Якщо працівник відпрацював повний робочий тиждень і трудиться в неділю, то ця робота оплачується і як робота в неділю, і як робота в понаднормові години.

Перерви: якщо працівник трудиться не менше 6 годин на день, то роботодавець зобов’язаний надати йому 1:00 на обід. Це час не включається до оплачуваного робочого часу. Можна домовитися з роботодавцем про більш короткому обідній перерві.
8-годинний робочий день повинен включати в себе як мінімум дві перерви по 12 хвилин.

Оплата праці — проводиться відповідно до чинного колективним договором (Що таке колективний договір?). З 1 червня 2014 року в силі наступна ставка мінімальної оплати праці збирачів ягід: 8,16 євро на годину. Працівники без минулого досвіду роботи можуть отримувати більш низьку оплату — 7,34 євро на годину, але не довше, ніж 2 місяці поспіль.

Якщо роботодавець платить зарплату не за часом, а поштучно (наприклад, за кожен ящик ягід): Ставка поштучної оплати праці повинна бути на 20% вище ставки погодинної оплати. Якщо працівник не має можливості виконати поставлене мінімум, наприклад, на початку і наприкінці сезону, коли ягід менше, то зарплата виплачується за погодинною ставкою.

Зарплатний листок: У зарплатному листку, який роботодавець видає працівникові після кожної виплати, вказується кількість відпрацьованих годин або зібраних ящиків / коробок. Якщо роботодавець вирахував якусь суму з вашої зарплати, то це має бути зазначено у зарплатному листку. Також у зарплатному листку вказуються податки, сплачені роботодавцем, і соціальні відрахування за працівника: відрахування на пенсію, страхування від нещасного випадку, страхування на випадок безробіття, групова страховка життя та внески соціального забезпечення.

Трудовий договір: Може полягати і в письмовому, і в усному вигляді, але, звичайно, рекомендується укладати письмовий договір.

Обов’язки працівника: Працівник повинен старанно виконувати завдання роботодавця, виконувати вимоги безпеки, користуватися необхідною екіпіровкою для безпеки.

One comment

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *