Санкції проти Росії видаються надзвичайно складними для Фінляндії
Санкції проти Росії видаються надзвичайно складними для Фінляндії
Тісні економічні взаємини і енергозалежність змушують Фінляндію насилу сприймати санкції проти Росії як такі.
1. Росія — це головний імпортер з Фінляндії
Якщо санкції проти Росії будуть посилені, це боляче вдарить по Фінляндії.
«На території ЄС, поряд з країнами Балтії, Фінляндія надзвичайно залежна від торгівлі з Росією», — говорить провідний фахівець з Росії Союзу ділового життя Фінляндії Кай Мюккянен.
Росія є найбільшим торговим партнером Фінляндії і друга з експорту після Швеції. Митна статистика свідчить про те, що минулого року в Росію було експортовано товарів на вартість 5,4 млрд.євро.
Подальше посилення санкцій призведе до удару по економіці Росії. Рівень торгового обороту між Фінляндією та Росією, як вважає Мюккянен, скоротиться на 30-40%.
«Разом зі спадом в туристичному секторі, це може означати скорочення десятків тисяч робочих місць», — говорить він.
Такий можливий сценарій розвитку подій, якщо заходи впливу будуть посилені до максимуму. Росія виявиться виключеною з сфери західних інвестицій, і країна опиниться в групі країн т.зв. «Сміттєвих облігацій». Російським компаніям довелося б скорочувати обсяги інвестицій, що негативно торкнулося б і Фінляндію, оскільки вельми значну частку імпорту складають різні верстати та обладнання фінського виробництва.
Проте, навіть максимальне посилення не тягне за собою автоматично повну катастрофу. Хоча Росія і є найбільшим поодиноким торговим партнером, її частка в загальному обсязі експорту складає «всього» десять відсотків.
«Не варто робити з усього цього паніку», — говорить Мюккянен. — Більше двох третин експоруемих з Фінляндії товарів орієнтовані на ЄС і США. Якщо експорт до Росії скоротиться на третину, він за кілька років може бути компенсований завдяки підвищенню частки експорту на захід на 3-5% «.
2. Фінляндія залежна від російської енергетики
Все дуже просто: Фінляндія залежить від імпортованої з Росії енергії. «Звичайно, це так», — коментує професор технічної фізики Університету Аалто Петер Лунд.
З усіх обсягів використовуваної в Фінляндії енергії близько половини поставляється з Росії. Природний газ — сто відсотків, сира нафта — близько 90 відсотків, електроенергія — порядку 10 відсотків і частина ядерного палива також ввозиться з Росії. Як би там не було, така залежність буде тільки рости, якщо російська держкорпорація «Росатом» збудує ядерний реактор, який лобіюють компанією «Фенновойма».
А що, якщо Росія почне використовувати енергію в якості засобу впливу, як це вже робиться в Білорусі та Україні?
Наявні сховища були б виснажені через 3-6 місяців.
Звичайно, здійснювати закупівлі нафти і газу можна було б і в інших місцях, але це стало б надто дорогим задоволенням.
«Ймовірно, довелося б реанімувати старі електростанції на кам’яному вугіллі. Я не бачу потенційного виникнення дефіциту енергії, тут Фінляндія не залишилася б наодинці «, — говорить Лунд.
Дефіцит енергії був би вирівняний системами, наявними у країн ЄС та ОЕСР на випадок виникнення енергетичної кризи. За оцінками Лунда, ціни на електроенергію зросли б на 10-20%.
Даний сценарій є умоглядним і, досить імовірно, таким і залишиться.
Росія має можливість закручувати гайки, продаючи своїм колишнім васалам енергію за цінами нижче ринкових.
Навпаки, Фінляндія і Західна Європа оплачують повну вартість, через що розмахування енергетичною палицею може завдати більшої шкоди Росії, яка має від продажу енергії до половини національного доходу.
Як зауважує Лунд, навіть у період холодної війни СРСР не погрожував Заходу відключенням енергії.
3. Складна історія Фінляндії та Росії
Чи не звучить в позицію Фінляндії з приводу санкцій відгомін фінляндізації минулих десятиліть?
Доктор політології та фахівець по періоду фінляндізації Ханну Рауткалліо, дає на це негативну відповідь.
«Порівняння вельми натягнуте. Радянського Союзу більше немає, та й ми живемо в зовсім інші часи «, — говорить він. — Якщо підсумує, то в період СРСР жителі Фінляндії мали набагато більш єдину позицію в його ставлення. Сьогодні ж існує велика кількість позицій, як, власне, і належить у демократичному суспільстві «.
З країною Рад ми навчилися співіснувати, але нова Росія непередбачувана.
«Всім так цікаво, що це за країна така — Росія», — говорить Рауткалліо. — СРСР був організованим державою, де все було продумано до дрібниць. Зараз же фіни надзвичайно стурбовані тим, що у російського керма стоять імпровізатори «.
І якщо Фінляндія намагається проштовхнути в ЄС послаблення в санкціях, то це від того, що вона знаходиться в зовсім іншій ситуації, ніж колись. «У період існування СРСР ми були в цілковитій самітності», — говорить Рауткалліо.
Підписуйтесь на сторінку Helsingin Sanomat Вконтакте і Facebook або в Твіттері і будьте в курсі останніх новин.