Работа в финляндии для русских

ПаспортБагато, що народилися у Фінляндії або переїхали сюди, знають, що знайти робоче місце в цій країні зовсім не просто. Так, фахівців з вищою освітою тут набагато більше, ніж вакансій. Але отримавши перше робоче місце, влаштуватися на другому вже легше. Та й короткостроковий контракт може стати постійним. А от як працевлаштуватися тим, у кого немає в Суомі потрібних зв’язків і трудового досвіду?

Восени 2010 року уповноважена з прав меншин Ева Біоде опублікувала звіт, згідно з яким трудовий ресурс вихідців з Росії, які проживають в країні, не використовується повною мірою. Пошук роботи в Фінляндії для росіян, особливо відповідної їх кваліфікації, виявляється нелегким завданням, навіть для тих, хто має вищу освіту і добре говорить по-фінськи. З іншого боку, випускникам вузів взагалі непросто працевлаштуватися в Суомі. Зараз безробітних фахівців з вищою освітою — рекордна кількість.

Освіта, кваліфікація та володіння мовою — складові успіху

Фото: Tekes
«Працевлаштуванню сприяє хороша освіта або спеціальність, досвід роботи і необхідне для вакантної посади володіння мовою, скажімо, фінським, шведським або англійською», — розповідає Ріїтта Вярн з «Центрального союзу ділового життя Фінляндії». «Великий відсоток безробітних іммігрантів пояснюється або нестачею освіти, поганим знанням мови, або відсутністю зв’язків».

Анна, яка народилася в Росії і переїхала до Фінляндії 4 роки тому, додає: «Не секрет, що 80% фінів знаходять роботу по знайомству. Хтось дізнався про звільнилася вакансії, порадив свого приятеля, той отримав робоче місце. Зрозуміло, що іммігрантам така легкість в пошуку роботи тільки сниться ».

Практика показує, що працевлаштуватися за фахом без досвіду роботи або потрібних зв’язків нелегко навіть тим, хто народився в Суомі і має фінську прізвище. Наймачі надають значення диплому, який дає уявлення про конкретної професійної підготовленості. Принаймні, тим, хто має гуманітарну освіту, почати кар’єру досить важко.
У Суомі можна влаштуватися на роботу і через знайомих. Поповнення штату для роботодавців, звичайно, великі інвестиції. Якщо мова йде про отримання вигідної посади в державній установі або в дохідній компанії, то на співбесіду в першу чергу запрошують найкомпетентніших фахівців. І кращим додаванням до досвіду роботи служить рекомендація.

Досвід роботи та рекомендація після практики

Період практики часто допомагає придбати потрібні зв’язки і необхідний досвід для подальшого працевлаштування. Але, а якщо на практику не беруть? Анна продовжує: «Багато переселенці не можуть знайти не тільки роботу, а й практику. Особливо ті, кому вже за 45. Я знаю кілька росіян, які в Росії працювали інженерами, конструкторами, вчителями, а опинившись у Фінляндії, потрапили в болото «безробіття». При цьому вони добре говорять по-фінськи, багато закінчили фінські спецкурси по своїй професії. Але їм іноді навіть не вдається потрапити на практику через вік. Яка вже тут постійна робота? У людей опускаються руки, починаються депресії ».

Між претендентами на практику існує жорстка конкуренція. Особливо тяжке становище в маленьких містах і селах, де робочих місць катастрофічно мало. Якщо вдасться отримати місце стажування, то, незважаючи на маленьку зарплату, потрібно працювати багато, «обростаючи» важливими зв’язками і демонструючи роботодавцю ініціативність, ревність і відповідальність.
Правда, практика не завжди відразу призводить до працевлаштування: іноді доводиться ходити в стажерів довгий час. Але хорошого працівника зрештою візьмуть у штат — відразу, як тільки з’явиться можливість.

Ніяким досвідом роботи не варто нехтувати

«Іммігрантам з вищою дипломом можна порадити спочатку попрацювати на тій посаді, яка мало відповідає їхній освіті», додає Ріїтта Вярн. «Це поліпшить знання мови і допоможе придбати робочий досвід, щоб надалі шукати роботу за фахом». Багато посади неможливо отримати без робочої «історії». Фінські працедавці цінують будь-який досвід роботи. Тому велика частина студентів вузів поєднують навчання з роботою під час канікул, так як і навчального семестру. Вони набираються досвіду, працюючи в офісах, магазинах, на складах, прибираючи приміщення

Ініціатива і правильний підхід

Фото: Tekes
Неможливо працевлаштуватися, якщо сидіти, склавши руки. Безробітний повинен бути активним і сам зв’язуватися з роботодавцями. «Фірми поповнюють штат співробітників головним чином через свої контакти або коли шукають робоче місце самі зв’язуються з ними. Іноді компанії розміщують відкриті вакансії в інтернеті або звертаються в Бюро зайнятості і до рекрутинговим агентствам. Тоді рекомендації є перевагою », — говорить Ріїтта Вярн.

При цьому маленький досвід в деяких трудових сферах зовсім не є перешкодою при зарахуванні до штату. «Кваліфікація та досвід дуже важливі, але найчастіше їх відсутність можуть компенсувати правильний підхід і ставлення до роботи», продовжує Ріїтта Вярн. «Особливо в сфері обслуговування, де вміння добре обслужити клієнта і знання мов, мають велике значення. До того ж високо цінуються такі якості працівника як ініціативність, старанність і надійність ».

Kак скласти рeзюме

Резюме потрібно складати дуже ретельно. Для початку оголошення про вакансії варто уважно прочитати кілька разів, так як деякі роботодавці не пишуть відразу про всі вимоги. Кожне резюме треба складати під конкретну вакансію. Одне і те ж CV не варто відсилати в різні місця, оскільки наймачі можуть помітити це і зробити висновок, що конкретна посада не дуже цікавить заявника.

Про свої уміннях треба написати так, щоб вони підходили під вакансію. Скажімо, робота касиром вчить задовольняти вимоги клієнтів, ладити з людьми і швидко реагувати при надзвичайній ситуації. При прибиранні приміщень цінуються акуратність, витривалість і вміння працювати в команді. Перш ніж відіслати резюме, варто його перевірити. Наприклад, з цим можуть допомогти в Бюро зайнятості.

Пошук, пошук … і тимчасова робота

Іноді бере відчай, якщо, відіславши десятки резюме, немає жодного запрошення на співбесіду. Ця ситуація знайома багатьом фінам, які мають вищу освіту. Відступати, звичайно, не можна, тому що робота навряд чи знайде вас сама, її треба шукати.

Рідко вдається відразу отримати постійну роботу. У Суомі поширені короткострокові трудові контракти, від яких особливо страждають жінки. Причому, такі угоди не завжди приводять до постійної роботи. Багато роботодавців пропонують лише короткі тимчасові контракти на час реалізації проекту.

Працевлаштування залежить і від наймача

Фото: Tekes
Негативне ставлення роботодавця та колективу можуть частково пояснити безробіття іммігрантів. На даний момент Анна, яка проживає з чоловіком в маленькому містечку східної Фінляндії, вже побувала в двох місцях практики, які знайшла з великими труднощами. На жаль, працевлаштуватися їй поки не вдалося. Вона звертається до фінським роботодавцям:

«На радіо, телебаченні та на сторінках газет фіни люблять розмірковувати про те, як ощасливити іммігрантів. Коли ж справа стосується реальної ситуації, переселенців із працею беруть навіть на практику. А думка про те, що стажування може стати для іммігранта путівкою в «робочу життя», допоможе знайти своє місце в Суомі і стати більш щасливим, фінам, на жаль, не приходить в голову. Так і хочеться сказати: Шановні пані та панове! Поменше слів, побільше конкретної допомоги ».

Після негативного досвіду треба пам’ятати про те, що всі люди — різні, і невідомо, з ким зустрінешся на співбесіді. Але роботодавець роботодавцю ворожнечу. «Позитивне ставлення один до одного — відповідальність всіх, хто живе у Фінляндії. Часто бездоганна робота іммігранта відкриває двері іншим іноземцям », — запевняє Ріїтта Вярн. «Якщо іншим переселенцям підходять запропоновані посади, вони теж працевлаштовуються», — додає вона.

На початку осені ми шукали фахівця в наш комерційний відділ. Самими гідними претендентами на вакансію виявилися російськомовні іммігранти: їх досвід, кваліфікація, володіння мовою виявилися вагомішими фінських заявників. Ми вирішили взяти або одного або іншого на роботу, але обидва відмовилися від співбесіди, бо вже працевлаштувалися в інших місцях …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *