Финны призывают Россию не торопиться

Президенти Росії і Фінляндії зустрінуться в п’ятницю в Сочі. За твердженнями експертів, Країна тисячі озер найбільше постраждає від заборони на поставки продовольства в РФ, і головною темою переговорів стане саме двостороннє співробітництво, хоча, очевидно, обговорюватися буде і міжнародне становище в цілому. Історичний досвід показує, що саме Фінляндія часом стає для Росії сполучною ланкою із Заходом.

В п’ятницю з робочим візитом до Росії прибуде президент Фінляндії Саулі Нііністе. Переговори з Володимиром Путіним пройдуть в Сочі.

«В ході зустрічі глав держав планується обговорити стан і перспективи двостороннього співробітництва Росії і Фінляндії. Мається на увазі приділити увагу і міжнародної проблематики. Серед питань — сприяння мирному врегулюванню гострої внутрішньополітичної кризи на Україні, подолання гуманітарної катастрофи », — повідомили напередодні переговорів у прес-службі Кремля.

Ще на початку літа в МЗС РФ нарікали на охолодження відносин між країнами, дорікаючи Гельсінкі в підтримці позиції ЄС по Україні.

Зокрема, навесні фінська сторона скасувала або відклала ряд спільних заходів, у тому числі сесію російсько-фінляндської міжурядової комісії з економічного співробітництва, поїздку до Росії глави міноборони Суомі Карла Хаглунд, був перенесений візит до Москви спікера фінського парламенту Ееро Хейнялуоми.

Масштабні навчання військ НАТО спільно з Фінляндією і Швецією почалися в Балтійському морі. В фінських політичних колах заговорили про необхідність вступу країни до Північноатлантичного блоку.

«Дії Росії на Україну посунули Фінляндію і Швецію до членства в НАТО ближче, ніж будь-коли, і навряд чи це було метою Росії», — заявив тоді Карл Хаглунд.

На початку червня глава МЗС РФ Сергій Лавров, прибувши в Турку з офіційним візитом, висловив надію, що на стратегічне партнерство двох країн «не будуть впливати політичні чинники». А в кінці липня і міністр закордонних справ Фінляндії закликав ЄС з обережністю вводити нові санкції проти РФ, побоюючись за співпрацю між Москвою і Гельсінкі.

Після цього Нііністе особисто подзвонив Путіну, щоб обговорити двосторонні відносини на тлі санкційної політики Євросоюзу і необхідність нарощування міжнародних зусиль для врегулювання української кризи.

7 серпня Росія заявила про своє рішення ввести повну заборону на поставки яловичини, свинини, овочів, фруктів, м’яса птиці, риби, сирів, молочних продуктів з ЄС і США. Однак Фінляндія категорично відмовилася відповідати на санкції Москви. «У нас хороші відносини з Росією, і, звичайно, ми використовуємо їх собі на користь», — заявив напередодні прем’єр-міністр країни Александер Стубб, підкресливши, що вже доніс свою позицію до керівництва ЄС і особисто канцлера Німеччини Ангели Меркель.

На думку експерта Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимира Брутера, головна мета візиту Нііністе в Сочі — спробувати домовитися, що «хоч якийсь рівень відносин буде збережено». «Фінляндія більше всіх втратила від заборони на поставки продовольства до Росії. І одночасно вона дуже сильно пов’язана з російським туризмом », — каже Брутер.

На сьогоднішній день Росія є лідером серед торговельних партнерів Фінляндії. За даними торгового представництва РФ в Гельсінкі, в 2013 році оборот зовнішньої торгівлі між двома країнами склав $ 21,1 млрд.

Експорт з Фінляндії до Росії головним чином складається з продукції хімічної промисловості, деревини і целюлозно-паперових виробів, машин. Окрема стаття — продовольча продукція, в першу чергу молочна. Крім того, за 2013 Країну тисячі озер відвідало більше 5 млн російських туристів, що принесли в фінську казну € 1,3 млрд. Правда, вже цієї весни потік російських туристів різко скоротився.

Слідчий комітет: обшуки в компанії Valio не пов’язані з її діяльністю
«Валіо» обшукали по чужому справі
У петербурзьких офісах Valio пройшли обшуки. Слідчий комітет стверджує, що це не пов’язано з діяльністю компанії Valio. За даними СК, мова … →
Варто відзначити, що днями в петербурзькому офісі фінської компанії Valio пройшли обшуки. Раніше фірма заявила про припинення роботи всіх розташованих у Фінляндії заводів, що виробляють продукцію для російського ринку. У Слідчому комітеті поспішили заявити, що обшуки не пов’язані безпосередньо з бізнесом Valio.

«Фінляндія є основним експортером в Росії і однією з країн ЄС, які найбільше постраждали через торгового ембарго Москви, введеного в помсту за санкції ЄС, — відзначають експерти Reuters. — Раніше джерело в Кремлі повідомило, що порядок денний переговорів буде зосереджена на питаннях двосторонніх відносин, в першу чергу торгівлі … Фінська сторона просила зустрічі ще минулого тижня, коли стало відомо про обмеження на ввезення продуктів ».

Однак, за словами Брутера, зараз для відновлення відносин немає фактично ніяких передумов.

«Відносини в будь-якому випадку були перервані, оскільки Фінляндія ніяким чином публічно не відсторонилася від прийнятих раніше рішень. Чи потрібно це Росії? Думаю, що ні. Росія повинна дуже прозоро ставити умови: або неучасть в подальших санкціях, або статус-кво. Якби Москва бачила, що Гельсінкі виступає принципово проти, говорить про це вголос, це була б тема для переговорів. Поки ніяких підстав вводити якісь окремі режими по відношенню до Фінляндії немає », — вважає експерт.

Проте на користь можливості «особливих відносин» між сусідами говорить не настільки вже давній історичний досвід.

Після Великої Вітчизняної війни Фінляндія оголосила про нейтральний статус і стала найближчим торговельним партнером СРСР. Суомі отримувала енергоресурси за вигідними цінами і можливість створювати робочі місця для виконання радянських замовлень, а СРСР — якісні товари фінського виробництва. У 1970-1980-х роках частка Радянського Союзу у всій зовнішній торгівлі Фінляндії досягала 25%.

В історію увійшов, правда не без негативних конотацій через радянського впливу на внутрішню політику, термін «фінляндізація».

Проблема, однак, у тому, що на відміну від повоєнної ситуації у Гельсінкі зараз немає гострої внутрішньої необхідності налагоджувати відносини з Москвою заради гарантій військової безпеки та інвестицій на швидкий підйом економіки.

І все ж завдяки своїй обережною позиції — навіть по кримському питанню офіційний Гельсінкі висловився не дуже категорично: «Росія, судячи з усього, порушила міжнародне право» — Фінляндія могла б стати і слабкою ланкою в західній санкційної коаліції, і навіть потенційним посередником на можливих консультаціях .

У фінської дипломатії є й недавній досвід участі у врегулюванні складних міждержавних суперечок: колишній президент країни Марті Ахтісаарі кілька років був модератором міжнародних переговорів по Косово. Коли ж вони зайшли в тупик, Ахтісаарі розробив власний план, по суті, відділення краю від Сербії. Росія, правда, його ніколи не підтримувала.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *